Недвижимите имоти – балон или сега е момента за апартамента

В последните месеци, темата за недвижимите имоти в България е изключително популярна и редовно се коментира в най-различни телевизионни предавания, подкасти, форуми, групи, социални мрежи. Редовно по темата се изказват инвеститори, професори, икономисти, брокери, строителни предприемачи и анализатори, но и не само те. Недвижимите имоти касаят всеки един от нас (под една или друга форма), поради което и често се случва в дискусиите да участват и хора без особени познания, но в България това не е нещо ново, така че няма да обръщаме специално внимание на това сега.

Въпросът дали пазарът на недвижимите имоти е балонизиран или “сега е момента за апартамента” изглежда сложен и многопластов, но според мен повечето спорещи по темата пропускат да отбележат (и гледат основно от тяхната “камбанария”) най-основното, а именно – кой пита? Рядко в разгорещените дискусии се отбелязва този малък, но изключително съществен детайл, което прави отговарянето на въпроса – мисията невъзможна. Ще се опитам да дам няколко илюстративни примера.

Семейните хора – сега ли е момента за апартамента?

За семейните хора, които стоят пред решението да закупят ли своя първи дом, особено ако знаят, че предстои семейството да увеличи броя на членовете си, то решението рядко е диктувано изцяло от пазарните условия. За тях домът не е просто инвестиция, а място, което събира спомени и емоции. Даже напротив, имотът за тях е пасив, който всеки месец вместо да вкарва, изкарва средства от семейния бюджет. При такива обстоятелства, ако финансите позволяват, дори и моментната пазарна цена да изглежда висока, нуждата често надделява и я измества като основен фактор за вземането на това решение. Това не винаги е разумно решение. Много е важно купуващите жилището да са си “написали домашното” и ясно да разбират и да знаят, че могат да понесат последствията от покупката върху финансите си.

Инвеститорите – в балон ли е пазарът на недвижими имоти

От другата страна стоят инвеститорите, които търсят възвръщаемост на вложения от тях капитал и цената на недвижимите имоти е от критично значение за това дали те ще успеят да постигнат целта на инвестицията си или не. Те рядко влагат емоция в покупката на недвижим имот, а някои даже и не правят оглед на имота, който купуват. На тях им стига дълбоко проучване на пазара, оценка на потенциала на имота за генериране на парични потоци или повишаване на стойността на имота в бъдеще, както и да вземат предвид всички възможни рискове и опасности (включително възможността за балон на пазара), които могат да се реализират при покупката на дадения имот.

Пазарът на недвижими имоти се различава драстично от фондовия пазар. Имотите нямат променящи се в реално време котировки. Дори в силно балонизиран пазар, може да се открие “бижу”, което идеално да пасва на критериите, по които търси даден инвеститор – да отговаря на неговия апетит за риск и да му носи целевата доходност на инвестираните средства.

Често защитниците на тезата, че в България имаме “балон”  се позовават на осреднените данни, а активно инвестиращите разчитат по-скоро на “изключенията”, които пазара временно е подценил. Това са имоти, на които рядко ще намерите обява в интернет. Именно по тази причина и “битката” за достъп до тези имоти е жестока. Оттам идва и голяма част от добавената стойност от услугата на брокерите и агенциите за самите инвеститори.

За семействата и инвеститорите

В който и от двата примера да припознахте себе си, ключът към правилното решение се крие към информираността и реалистичната оценка на собствените нужди, финансови възможности и инвестиционни цели. За семействата, които търсят уют и сигурност, домът е инвестиция в бъдещето и щастието. За инвеститорите, той е възможност за печалба, която изисква внимателно планиране и анализ, но винаги крие и своите рискове.

След примерите, които използвах е лесно да си кажем – ако имаш нуждата, ще го ползваш дългосрочно и можеш да си го позволиш – действай. И ако искаш да инвестираш в имот и той отговаря на твоите инвестиционни критерии – пак действай.

Разбира се, всички много добре знаем, че всяка една ситуация трябва да се разгледа индивидуално, тъй като съдържа още много други фактори и нюанси, които трябва да се вземат предвид преди да се стигне до заключение. И все пак, следващия път, когато ви застигне популярният в днешно време въпрос, преди да се включите, контрирайте с: “А кой пита?”

Ако искате да работим заедно за постигането на Вашите финансови цели, заявете своята консултация – тук, за да споделите с мен повече за пътя и целите си.